İtalya'da Nereye Gidelim

İtalya’da Deniz Tatili Nerede Yapılır?

Üç tarafı sularla çevrili ve bazı ülkelerden daha büyük iki ada ile İtalya'nın plajlarıyla ünlü olmasına şaşmamalı. Peki İtalya'da deniz tatili nerede yapılır?

Deniz kum ve güneşi seviyorsanız İtalya uçsuz bucaksız sahilleriyle size çok şey vadediyor. İtalya’da deniz tatili nerede yapılır sorusunun cevabı içeriğimizde.

Binlerce kilometrelik kıyı şeridi ile İtalya, Avrupa’nın en gözde deniz tatili ülkelerinden biri durumunda. Adalar da dahil olmak üzere İtalya yaklaşık 7 bin 600 kilometre kıyı şeridine sahip.

Bu da ülkeyi başlı başına bir deniz cenneti yapıyor.

İtalya’da Hangi Denizler Var?

Genel olarak İtalya’yı çevreleyen deniz Akdeniz olarak görülse de İtalya kıyıları 4 denizden oluşmaktadır. Bunlar Ligurya Denizi, Tiren Denizi, Adriyatik Denizi ve İyonya Denizidir.

İtalya’daki en iyi plaj destinasyonları listemizle deniz kenarında geçireceğiniz zamanı planlayın.

Sardinya Turu

1. Costa Sud ve Costa Verde, Sardinya

Sardinya
Sardinya

Sardinya’nın başkenti Cagliari’nin güneybatısındaki SP 71, muhteşem burunlar ve adalar manzarasının içinden geçer.

Porto Campana’daki 5 kilometrelik plaj, uzak bölümlerin yanı sıra ekipman kiralamak ve kiteboard veya paddleboard dersleri almak, hatta kristal sularda tüplü dalış yapmak için yerler ile bol miktarda alana sahiptir.

Sahil kuzeye, geniş bir ovanın denizi ve dağları ayırdığı Costa Verde’nin neredeyse ıssız beyaz kumlarına doğru salınır.

Bunlar Sardinya’nın en uzun ve en güzel plajlarından bazılarıdır ve burada Ağustos ayında bile uzun, boş sahiller bulabilirsiniz. Plajların arkasında, Avrupa’nın en yüksek kum tepeleri arasında yer alan Dune di Scivu yer alır.

İtalya Adaları Deniz Tatili için her zaman gözdedir

2. Salento, Puglia

Puglia, İtalya’nın çizme şeklindeki haritasının topuğunu oluşturur ve topuğun en ucunda, Adriyatik ve İyon denizlerinin görkemli ve büyük ölçüde bakir bir kıyıda karıştığı, daha da az ziyaret edilen Salento bulunur.

Kayalık uçurumlar ve burunlar, Parco Naturale Regionale Costa Otranto tarafından korunan doğu kıyısı boyunca küçük kumsalları gizleyen derin koyları birbirinden ayırır .

3. Capo Testa ve Maddalena Adaları, Sardinya

Sardinya’nın efsanevi Costa Smeralda’sındaki neredeyse tüm plajlar ya özeldir ya da yalnızca özel tekneyle erişilebilirken, aynı zümrüt sular, komşu Capo Testa ve Maddalena Adaları çevresindeki eşit derecede güzel plajları kucaklar.

Burnun fevkalade şekillendirilmiş uçurumları ve kaya çıkıntıları, Gallura’nın arkalarında yükselen, binlerce yıllık rüzgarlarla yontulmuş dağ manzaralarının bir devamı niteliğindedir.

Sahil dışında geziler için, yakınlardaki Arzachena’da ve çevresinde bölgenin büyüleyici tarihöncesi yerlerinden bazılarını ziyaret edin.

Cala Capra ve Cala Selvaggia plajları arasındaki turkuaz sulara bakan ağaçların gölgesinde yer alan Hotel Capo D’Orso Thalasso & Spa , tenha koy plajlarına tekne gezileri sunmaktadır.

4. San Vito Lo Capo, Sicilya

Palmiye ağaçları, toz halindeki beyaz kumu ve kristal berraklığında mavi suyu, Trapani yakınlarındaki bu uzun hilali Karayipler’e çok benzetiyor. Monte Monaco’nun yükselen kayalık burnunun çevrelediği geniş San Vito Lo Capo plajı, Sicilya’nın kuzeybatı kıyısındaki Zingaro Tabiatı Koruma Alanı’nın bitişiğindedir.

Doğa koruma alanının içinde, kalabalık olmayan ve şnorkelli yüzme için mükemmel berrak sulara sahip Capreria Plajı bulunur.

San Vito Lo Capo’ya hem Trapani hem de Palermo’dan halk otobüsü ile ulaşabilirsiniz .

5. Elba

İtalya'da Deniz Tatili Nerede Yapılır: Elba
İtalya’da Deniz Tatili Nerede Yapılır: Elba

Toskana kıyılarındaki bir ada olan Elba’nın engebeli kıyı şeridi, uzun kumsallardan koylara gizlenmiş küçük çakıl taşlı plajlara kadar 150’den fazla plajı barındırıyor.

Yaz aylarında ana plajlar çok kalabalık olsa da, Sant’Andrea’da güneş şemsiyeleri, şezlonglar ve yemek yenecek yerler gibi olanaklardan hiçbir şey kaybetmeden daha fazla yer bulacaksınız.

Sansone’deki plaj, küçük çocuklu aileler için iyi bir seçim olan denize hafifçe eğimli, kum ve çakıl karışımıdır.

Forno’daki plaj, gür yeşilliklerle çevrili bir koydadır. Biodola ve diğer büyük plajlar, ilkbahar ve sonbaharda, Mayıs sonundan Haziran başına kadar ve Eylül’de daha az kalabalık olur. Elba’ya giden feribotlar, Livorno’nun güneyinde Toskana kıyısındaki Piombino limanından kalkmaktadır.

6. Cala Goloritzé, Sardinya

Ulusal Anıt olarak korunan Cala Goloritzé, buraya ulaşmanın zorluklarıyla daha da cezbedici. Bir uçurumun eteğinde ve her iki yanında yükselen kaya oluşumlarıyla çerçevelenmiş olan güzel beyaz kumsala yalnızca kayalıklardan aşağı inen engebeli bir patikadan erişilebilir.

Gennargentu dağlarının sarp bir şekilde denize döküldüğü Orosei Körfezi kıyısındaki diğer plajlara sizi götürebilecek tekneler, korunan alanlara yanaşamazlar. Ancak Cala Goloritzé’ye yapılan yürüyüşün ödülleri, her iki tarafında bir deniz kemeri ve 148 metrelik bir kaya zirvesi bulunan, soluk turkuaz denizin kucakladığı bozulmamış bir kumsaldır.

Yakındaki Cala Gonone limanından kalkan tekneler genellikle Cala Luna, Biriola ve Mariolu veya Cala dei Gabbiani plajlarında yüzmek için durur.

7. Isola Bella, Sicilya

Sicilya’daki en büyük plaj olmasa da kesinlikle en güzel konuma sahip olan Isola Bella, Taormina kasabasının hemen altında yoğun mavi denizle çevrilidir.

Minik ada, ana karaya dar bir kumsalla bağlı ve Dünya Yaban Hayatı Federasyonu tabiatı koruma alanı olarak korunan ağaçlık adanın etrafında bir patika devam ediyor.

Plaj kulüpleri şezlong ve şemsiyeler sunar ve kürek çekmek için kano kiralayabilirsiniz.

8. Spiaggia di Sabaudia, Lazio

Roma yakınlarındaki komşu plajlardan daha doğal ve gelişmemiş olan Spiaggia di Sabaudia, Circeo Ulusal Parkı ile çevrilidir.

15 kilometrelik kumul sırtlı kum o kadar temiz ve turkuaz su o kadar berrak ki Spiaggia di Sabaudia gıpta ile bakılan Mavi Bayrak statüsüne layık görüldü.

Kum tepeleri boyunca bir dizi tahta kaldırımla yaklaşılan plajda şezlong ve şemsiye kiralamak için birkaç sabit yer vardır, ancak çok büyük olduğu için plaj nadiren kalabalık olur. Ve bu popüler sahildeki çoğu plajın aksine, bunun çoğu ücretsizdir. Circeo Dağı’nın kayalık zirvesi plaja bakmaktadır.

9. Positano / İtalya’da Deniz Tatili Nerede Yapılır?

Positano
Positano

Positano, Marina Grande’deki bölgenin en lüks plaj alanlarından çoğuna ev sahipliği yapan Amalfi Sahili’ndeki en iyi plaj destinasyonlarından birir.

Turistler, plajın çoğunun kiralık şezlonglarla dolu olduğunu görecektir, ancak boş bir alan da vardır ve yüzmeye hazır olmasanız bile, insanları izlemek için bile mola vermeye değer.

Positano Turu

Positano merkezindeki plaj aynı zamanda daha küçük, daha tenha plajlara servis tekneleri sağlayan küçük limanı bulacağınız yerdir.

Kasabanın en merkezi plajı olduğundan çok kalabalık olabilir ve neyse ki Positano’yu ziyaret eden turistler için başka harika seçenekler de var.

10. Sanremo

Efsanevi İtalyan Rivierası’nın kalbinde, 20. yüzyılın başlarında burada toplanan kraliyet ailesi, soylular, zenginler arasında ünlenen Sanremo’nun orta çağdan kalma evlerin bulunduğu eski şehri, yağmacı korsanları engellemek için tasarlanmış dolambaçlı sokaklar ve geçitlerden oluşan bir bölgedir.

Günümüz tekne trafiği daha çok zengin yat sahipleri doğrultusundadır. Lüks Royal Hotel Sanremo gibi Belle Epoch’tan büyük oteller, şehir içi plajın üzerindeki palmiye gölgeli yürüyüş yolunu ve yamacı sıralar.

İklim aynı zamanda Sanremo’nun Avrupa’nın en büyük çiçek yetiştirme merkezlerinden biri haline gelmesine yol açtı.

Ligurya kıyılarının en iyi plajlarından bazıları doğuda Sanremo ve San Lorenzo arasındadır.

11. Ischia

Ischia
Ischia

Eski Yunanlılar ve Romalılar, bereketli bitki örtüsünün ortasında kaplıcalarında yıkanmak için Napoli Körfezi’ndeki volkanik Ischia adasına sık sık giderlerdi.

Ischia’nın efsanevi plajlarının en iyi bilineni güneyde kartpostal köyü Sant’Angelo’nun yakınında bulunan Spiaggia dei Maronti’dir.

12. Santa Margherita Ligure

Santa Margherita Ligure’de başka bir döneme geri adım atma hissi var.

Kasaba, hanımefendilerin ve beyefendilerin şeker renkli büyük otellerin zarif ortamında, verandalarda veya sakin palmiye ağaçlarının altında limonatalarını yudumlayarak, akşam yemeği için giyinerek ve sahil boyunca yürüyüş yaparak sahil tatillerini geçirdikleri bir zamanı hatırlıyor.

Elbette şu anda plaj müdavimlerinin yaptığı tam olarak bu değil, ama eski moda atmosfer hala buna uygun.

Bu tatil kasabasını kilometrelerce kum için değil, eski dünya cazibesi, konforlu otelleri, harika deniz ürünleri restoranları ve kibar havası için seçin.

13. Viareggio

Ağustos ayında, Milano, Cenova ve Floransa sokaklarının tümü bu 15 kilometrelik Akdeniz sahiline boşalmış gibi göründüğünde plajda yer bulmak zor olabilir.

Kalabalık, zevkinize uygun olsun ya da olmasın, bunun otantik bir İtalyan sahil deneyimi olduğu inkar edilemez.

Sezon dışında Viareggio, İtalya’nın en çılgın ve en renkli Karnaval geçit törenlerinden birine sahne olduğu Şubat ayı dışında sessizdir.

14. Cefalù, Sicilya

İtalya'da Nerede Denize Girilir: Cefalu
İtalya’da Nerede Denize Girilir: Cefalu

Sicilya’nın kuzey kıyısında dramatik bir kayanın altında yer alan Cefalù, Sicilya’nın en çekici özelliklerinden ikisini özenle bir araya getiriyor: güzel bir plaj ve keşfedilecek tarihi bir şehir.

Kıvrımlı taş sokakların ve renkli balıkçı limanının üzerinde bir Norman katedrali göze çarpıyor ve hepsi eski şehrin hemen altından uzanan uzun beyaz kumların görüş alanı içinde.

Cefalù’yu hem Sicilyalılar hem de anakara İtalyanları arasında bu kadar popüler bir tatil beldesi yapan şey, eski şehrin aşağısında kıvrılan uzun kumsaldır.

Ücretsiz bir halk plajı ve şezlong ve şemsiye kiralayabileceğiniz bölümleri vardır.

15. Tropea, Calabria

Yumuşak beyaz kum, sakin ve berrak sular, yukarıdan yükselen doğal kayalıklar ve biraz kalabalık.

Tüm sahil, yoğun turkuaz sularla çevrili dramatik uçurumlar ve kaya oluşumlarıyla çevrelenmiştir.

İtalya’nın güney ucundaki Calabria, yabancı turistleri daha yeni görmeye başlıyor, bu nedenle Tropea’nın Norman katedrali gibi ilgi çekici yerlerin tek ziyaretçisi olabilirsiniz. Kasaba, Napoli’den dört veya beş saatlik bir tren yolculuğu mesafesindedir.

16. Spiaggia della Pelosa

Bir zamanlar Sardunya’nın en güzel kumsallarından biri olan 300 metrelik La Pelosa plajı, deniz erozyonu ve aşırı kullanım nedeniyle bir miktar küçüldü. Ancak beyaz kumları ve sığ masmavi suyu, Karayipler’de olduğunuzu düşünmenize neden olabilir.

Sığ su çok uzağa uzanır, bu da burayı şnorkelli yüzme ve paddleboarding için iyi bir yer olmasının yanı sıra küçük çocuklar için güvenli bir yer yapar.

17. Rimini

Rimini
Rimini

Kilometrelerce uzanan kumsal Rimini’yi İtalya’da Deniz Tatili Nerede Yapılır? sorusunun en net yanıtlarından biri haline getiriyor.

İtalya’nın eğlence merkezi durumundaki Rimini konuklarına birçok konaklama ve eğlence alternatifi sunuyor.
Özellikle son yıllarda Rimini turları oldukça rağbet görmektedir.

Plajın arkasındaki caddenin karşısında her türden otel var.

18. Lido, Venedik

Venedik lagünü ile Adriyatik denizi arasındaki bu küçücük ada harika plajlara ev sahipliği yapıyor.

Adanın kuzey ucundaki plajın büyük bir bölümü halka açık.

Lido’ya Venedik’ten tekneyle ulaşmak kolaydır ve plaj için çok soğuk olsa bile, sırf Art Nouveau şıklıklarını görmek için gitmeye değer.

Diğer birçok plaj seçeneği Venedik’i çevrelemektedir. Lido di Jesolo, şehrin doğusundaki anakarada yer almaktadır.

Lido di Jesolo’da Sıcak bir atmosfere ve teras masalarına sahip ferah alanda sunulan balık yemekleri, deniz ürünlü Pizza’lar ile deniz ürünlü Spaghetti menülerinin bulunduğu restaurantlar çok popülerdir.

Grado’nun daha doğusundaki plaj daha fazla karaktere sahiptir ve Roma’nın önemli yerleşim yeri Aquileia’ya yakındır. Şehrin güneyinde, balıkçı kasabası Chioggia yakınlarındaki Venedik lagününde bulunan Sottomarina’da popüler plajlar bulunmaktadır.

User Rating: Be the first one !

Adriano Pucino

Ciao ben Adriano Pucino sizin İtalya Plajları hakkında öğrenmek istediğiniz bilgileri düzenleyeceğim. İtalya'da gezilecek yerleri, denize gidilecek sahilleri ve italya Plajlarının bulunduğu sahilleri tanıtacağım... Hepinize şimdiden iyi tatiller diliyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu