İtalya Plajları

İtalya Plajları: Kuzey İtalya Bölgesi

İtalya Plajlarının bulunduğu ana coğrafi bölgelerini sizlere tanıtıyoruz.

Size bu yazımızda İtalya Plajları ile Plajların bulunduğu ana coğrafi bölgelerinden olan Kuzey İtalya bölgesini tanıtacağız

Kuzey İtalya: Ligurya, Lombardiya, Veneto, Emilia-Romagna ve Friuli-Venezia Giulia bölgelerini içerir. Kuzey İtalya’da da güzel plajlar bulunmaktadır, özellikle Ligurya kıyıları ve Venedik yakınlarındaki plajlar turistler arasında popülerdir.

Kuzey İtalya’daki İtalya Plajları:

Lombardiya (Lombardia): Milano’nun başkent olduğu bölgedir ve İtalya’nın en zengin ve en gelişmiş bölgelerinden biridir. Moda, tasarım ve finans dünyasının merkezlerinden biri olarak da bilinir. Ayrıca ünlü Como Gölü ve Garda Gölü de Lombardiya’da yer almaktadır.

Veneto: Venedik’in bulunduğu bölgedir. Venedik, kanalları, tarihi köprüleri ve mimarisi ile ünlüdür. Ayrıca Verona, Padua ve Vicenza gibi önemli şehirleri de barındırır.

Emilia-Romagna: Bolonya’nın başkent olduğu bölgedir. Bu bölge, lezzetli İtalyan mutfağı ile ünlüdür ve Parmesan peyniri, Parma jambonu ve balsamik sirke gibi özel lezzetler burada üretilir.

Piedmont (Piemonte): Torino’nun başkent olduğu bölgedir. Alp dağlarına ev sahipliği yapar ve aynı zamanda ünlü şarapları, özellikle Barolo ve Barbaresco gibi kırmızı şarapları ile tanınır.

Liguria: Bu bölge, Akdeniz sahili boyunca uzanan nefes kesen manzaralara sahip olmasıyla ünlüdür. Cinque Terre bölgesi, renkli balıkçı köyleri, yürüyüş parkurlarıyla ve romantik bir aşk hikayesini anlatımına konu olan meşhur Portofino kasabası ile ünlüdür.

Trentino-Alto Adige: Bu bölge, İtalya’nın kuzeydoğusunda bulunur ve Alp dağlarının eteklerine uzanır. Dolomit Dağları ve Garda Gölü gibi doğal güzellikleri ile bilinir.

Friuli-Venezia Giulia: Üç farklı ülkeyle (İtalya, Avusturya ve Slovenya) sınırı olan bölgedir. Bölge, güzel manzaralara ve ünlü Prosciutto di San Daniele (şarküteri eti) ve Friuli şaraplarına ev sahipliği yapar.

Kuzey İtalya’nın her bir bölgesi kendine özgü kültürel mirasa, tarihi yapılara, doğal güzelliklere ve mutfaklara sahiptir. Özellikle Portofino Turları ile Kuzey İtalya’yı ziyaret eden turistlere birçok ilgi çekici yer ve deneyim sunarlar.

1960`larda İtalya’nın sahil kasabası Portofino’da geçen bir aşk masalını anlatan, tüm dünyada aşıkların şarkısı olan romantik ezgiyi Dalida fısıldıyor kulaklarımıza…

“Portofino’da aşkımı buldum, Çünkü hâlâ hayallere inanıyorum, Kaderin garip oyunu, Portofino’da kalbimi aldı”
DALIDA

Portofino Kuzey Italya Plajları

Cinque Terre: Belki de Liguria’nın en ünlü ve en güzel bölgesidir. Monterosso al Mare, Vernazza, Corniglia, Manarola ve Riomaggiore adlı beş küçük balıkçı köyünden oluşur. Renkli evleri, dar sokakları ve nefes kesen manzaraları ile ziyaretçileri kendine çeker. Bu alan, UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alır.

Portofino: Bu zarif ve lüks kasaba, genellikle ünlülerin ve jet sosyetenin uğrak noktasıdır. Renkli evleri, şık restoranları ve güzel limanıyla bilinir. Aynı adı taşıyan Portofino Yarımadası’nda yer almaktadır.

San Remo: San Remo, çiçeklerle dolu bahçeleri, ünlü kumarhaneleri ve Akdeniz iklimiyle ünlüdür. Her yıl düzenlenen San Remo Müzik Festivali ile de tanınır.

Alassio: Bu sahil kasabası, uzun kumlu plajları ve kristal berraklığındaki deniziyle bilinir. Ayrıca Budsayar Ormanı’na da ev sahipliği yapar.

Varigotti: Eski bir balıkçı köyü olan Varigotti, güzel plajları ve tipik İtalyan atmosferi ile ünlüdür. Taş evleri ve dar sokakları ziyaretçilerin dikkatini çeker.

Camogli: Bu sevimli sahil kasabası, renkli evleri ve doğal limanıyla bilinir. Aynı zamanda deniz ürünleri ve balık yemekleriyle ünlüdür.

Sestri Levante: “İki Denizler Şehri” olarak da bilinen bu kasaba, şaşırtıcı iki koyu ile ünlüdür: Baia del Silenzio (Sessizlik Koyu) ve Baia delle Favole (Masallar Koyu). Plajları ve tarihi merkezi ziyaretçilere keyifli bir deneyim sunar.

Liguria bölgesi, geniş ve güzel sahil şeridi, tarihi kasabaları ve doğal güzellikleriyle Akdeniz’in tadını çıkarabileceğiniz harika bir destinasyondur.

 

User Rating: Be the first one !

Roberto

Ciao, ben Roberto sizlere İtalya plajlarını, İtalya tarihin, İtalya'da gezilecek yerleri tanıtacağım. Merak etmeyin em iyi işlerimden bir tanesi ahçılıktır. Onun için İtalyan mutfağını ile ilgili püf noktalarını benden duyabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu